Wyłożenie kostki brukowej wokół domu zdaje się być banalną sprawą – wiemy, że jest to bardzo wytrzymały materiał, wiemy gdzie zlecić realizację tej pracy, więc wchodzimy na strony producentów kostki brukowej i szukamy wzoru odpowiedniego dla swojego projektu. I tutaj często zaczynają się schody. Oglądając zdjęcia realizacji projektów aranżacji przestrzeni z kostką brukową w roli głównej często możemy być zaskoczeni różnorodnością pomysłów na to, co można z udziałem tego materiału zrobić. Mnogość kolorów, rodzajów wykończeń kostki brukowej, jej kształtów oraz właściwości praktycznych zdaje się być niekiedy zbyt duża. Dlatego poniżej przygotowaliśmy dla Was krotki przewodnik po rodzajach kostki brukowej.
Z czego produkowana jest kostka brukowa?
Kostka brukowa najczęściej produkowana jest z betonu. Istnieją na rynku również producenci kostki brukowej Radom oferujący odmiany z granitu lub innego kamienia (np. bazaltu) oraz z piaskowca, czy z tak zwanego kamienia polnego (popularne kocie łby), jednak są to już droższe materiały, charakteryzujące się też gorszymi właściwościami użytkowymi. Betonowa kostka brukowa jest natomiast najpopularniejsza, najtańsza, najszerzej dostępna i w pełni spełnia swoje funkcje. Beton to bardzo trwały, odporny na warunki atmosferyczne i obciążenia oraz tarcia materiał, który się nie starzeje. Doskonały na wykładanie nim podjazdów, parkingów, tarasów,podłoża w zakładach produkcyjnych, chodników i wielu innych nawierzchni, które są intensywnie eksploatowane i które powinny być wyrównane. Dodatkowo, nowoczesna kostka brukowa jako wyrób betonowy może prezentować się niebywale estetycznie, gdy nadamy jej odpowiedni kształt. Producenci kostki brukowej Radom prześcigają się w pomysłach na kształt, wymiary, zabarwienie i fakturę kostki brukowej. Projektanci przestrzeni przydomowych natomiast potrafią niejednokrotnie zaskoczyć sposobem, w jaki zostaje wykorzystana do tworzenia ścieżek i terenów wokół domu.
Kostka brukowa przemysłowa i szlachetna
Przeglądając ofertę producentów kostki brukowej Warszawa często zetkniemy się z podstawowym podziałem rozróżniającym kostkę brukową do terenów przydomowych, której ważną cechą jest wygląd oraz na kostkę brukową przemysłową, która ma przede wszystkim być odporna na najtrudniejsze warunki użytkowania. Kostka brukowa przemysłowa nie jest poddawana tak starannej obróbce jak kostka brukowa przeznaczona do wykładania terenów reprezentacyjnych. Często ma jednolity kolor (najbardziej powszechna jest tutaj po prostu kostka brukowa szara lub czerwona/ceglasta), nie ma właściwości antypoślizgowych ani specjalnych wykończeń, czy wzorów.
Co to znaczy, że kostka brukowa jest antypoślizgowa i jak odróżnić taką kostkę od pozostałych wyrobów betonowych?
Kostka brukowa antypoślizgowa, w przeciwieństwie do jej odpowiedników, które nie charakteryzują się tą cechą, jest szczotkowana. Szczotkowanie kostki brukowej prowadzi do tego, że na jej powierzchni powstają pory, które odpowiadają za efekt zwiększonej antypoślizgowości.
Jaki kształt kostki brukowej wybrać?
Kolejny bardzo istotny aspekt wyboru odpowiedniej kostki brukowej dotyczy jej kształtu i wielkości. Standardowa fala jest popularna, bardzo dobrze się sprawdza, ale warto zwrócić także uwagę także na kwadraty lub prostokąty, a także na kształt heksagonalny. Ciekawie mogą wyglądać również trapezy. O tym,jaki kształt jest najlepszy, decyduje zwykle to, jakie wzory chcemy ułożyć z kostki brukowej. Prostokątne kostki brukowe oraz płyty betonowe odnajdą się bardzo dobrze w nowoczesnych aranżacjach. Kostka brukowa trapezowa natomiast pozwala na sprawne tworzenie okręgów. Jeśli mamy ogród w stylu rustykalnym, powinniśmy zwrócić uwagę na kostkę brukową o celowo rozkruszonych, nieregularnych krawędziach, które odpodobniają ją do kocich łbów.
Artykuł sponsorowany